Wieża widokowa na Kalenicy

Kalenica - szczyt Gór Sowich, wznoszący się na 964 m n.p.m. Na wierzchołku góry w 1932 roku postawiona została wieża widokowa. Wieża ma 20 m wysokości, a na górny taras widokowy prowadzi 70 schodów. Możemy z niej podziwiać przepiękne panoramy najważniejszych pasm górskich Sudetów oraz podwrocławskiej góry Ślęża. W pobliżu znajduje się rezerwat przyrody „Bukowa Kalenica” stworzony dla ochrony położonego na jego terenie lasu bukowego.

Wieża widokowa na Kalenicy na pierwszy rzut oka kojarzy się z wieżą szybu górniczego. W istocie jej ażurowa „instalacja” jest krzykiem bezdusznego funkcjonalizmu z okresu międzywojennego modernizmu. Tajemnicą pozostaje, dlaczego inicjatorzy budowy zdecydowali się umieścić jej industrialną konstrukcję w środku zielonych Gór Sowich. Czyżby w jakiś sposób przeczuwali plany przemysłowego zagospodarowania tych terenów, których realizacji podjęli się hitlerowscy „wizjonerzy” projektu „Riese”? Wiemy tylko tyle, że wieża otrzymała imię jednej z najważniejszych osobowości niemieckiej polityki w okresie międzywojnia – feldmarszałka i prezydenta Niemiec Paula von Hindenburga (1847 – 1934). Był to wyraz czci złożonej wielkiej postaci, której dokonania rozpostarły się między pruskim autorytaryzmem, a narodowym socjalizmem.

  

Góra Kalenica, na której stoi wieża widokowa położona jest na wysokości 964 m n.p.m. i jest trzecim co do wielkości szczytem Gór Sowich. Na jej wierzchołek prowadzi, m.in. po grzbietach Rymarza i Słonecznej, szlak z Przełęczy Jugowskiej. To doskonały teren do uprawiania turystyki pieszej i kolarstwa górskiego.

Wieża widokowa ma dwa poziomy widokowe i wypiętrza się na wysokość 20 metrów; ma 70 schodów. Metalowa konstrukcja może być nieprzychylna zimą, w okresach opadów śniegu i oblodzenia należy zachować szczególną ostrożność podczas poruszania się po niej.
Ze szczytu wieży możemy podziwiać panoramy Bielawy, Jugowa i pasma górskie Gór Sowich, Stołowych, Bystrzyckich, Złotych, a nawet Masywu Śnieżnika i Karkonoszy.
W pobliżu leży rezerwat Bukowa Kalenica chroniący tutejszy las bukowy.

 

Wieża widokowa na Kalenicy w Górach Sowich powstała w 1932 roku, jako inicjatywa „Eulengebirgsverein”, czyli ówczesnej Federacji Towarzystw Górskich przy Sowie. Nadano jej nazwę „Hindenburgturm” od imienia Paula von Hindenburga, który piastował wówczas urząd prezydenta Republiki Weimarskiej.

Po II wojnie światowej pozostawiona własnemu losowi, niszczała coraz bardziej aż do 1991 roku, kiedy to została poddana gruntownej renowacji.