Alternatywne formy wypoczynku

Dla spragnionych przygód Góry Sowie oferują wiele form wypoczynku i atrakcji. Można uprawiać tu sporty mniej i bardziej ekstremalne. Postaramy się przybliżyć większość z nich (artykuł będzie ciągle rozbudowywany). Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Szlaki Konne

Przez Góry Sowie przebiega fragment Sudeckiego Szlaku Konnego, wytyczonego w 2003 r. na trasie z Lądka-Zdroju do Karpacza liczącej 360 km. Znawcy ze względu na przewagę kamienistych dróg określają go jako najtrudniejszy szlak konny w Europie. Ale nie tylko skala trudności jest jego atutem, poprowadzono go bowiem przez najbardziej atrakcyjne miejsca Sudetów, przygotowano specjalne miejsca na popas i miejsca noclegowe dla jeźdźców. W terenie szlak oznakowany jest pomarańczowym punktem o średnicy 6 cm. Przez Góry Sowie prowadzi V i VI etap szlaku:

 

 

Etap V:
Ranczo Vaquera - Wambierzyce - Kalwaria - Ścinawka Średnia - Góra Świętej Anny (Nowa Ruda) [Ranczo Overo] - orientacyjny czas przejazdu: ok 5 godzin.
Etap VI:
Góra Sw. Anny [Ranczo „Overo”] – Wzgórza Włodzickie – Sokolica – Sierpnica – Osówka – Głuszyca – Łomnica – Schronisko „Andrzejówka” - orientacyjny czas przejazdu: ok. 8 godz.

 

Paralotniarstwo

Korzystne ukształtowanie terenu i dobre warunki wietrzne sprzyjają uprawianiu paralotniarstwa w Górach Sowich. Amatorzy lotów korzystają z Łysej Góry (365 m n.p.m.), skąd przed 1945 r. startowały szybowce, Czeszki (742 m n.p.m.) i góry Żmij (887 m n.p.m). W Jodłowniku ma swa bazę Szkoła Latania „Bielik”, organizująca zawody i szkolenia paralotniarskie umożliwiające uzyskanie licencji.

 

 

 

 

Baseny, kąpieliska, wędkowanie

Kąpieliska i akweny wodne znajdujące się na terenie Gór Sowich latem ściągają rzesze turystów. Najbardziej popularne kąpieliska odkryte mieszczą się w Pieszycach, Dzierżoniowie, Ludwikowicach i Bielawie, czynne cały rok są kryte pływalnie w Dzierżoniowie i Bielawie, największy w powiecie dzierżoniowskim akwen – Sudety o pow. 24 ha w Bielawie – nadaje się do uprawiania żeglarstwa czy surfingu. Amatorzy wędkowania w niemal każdej miejscowości znajdą dla siebie łowiska administrowane przez Polski Związek Wędkarski, różne stowarzyszenia czy prywatne akweny.

 

 

 

ARTYKUŁ W PRZYGOTOWANIU...