09/06/2022 0 comment

Przed chwilą zakończyło się Walne Zebranie Członków STGGS, członkowie i delegaci zebrali się w Innowacyjnym Centrum Poszanowania Energii w Bielawie.

Strategia rozwoju, która działa – Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich podsumowało 2019 rok

15 lipca w Fort Spitzberg- Ostróg odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich.


Zarząd, delegaci z poszczególnych gmin reprezentujących STGGS spotkali się, by podsumować działania statutowe w roku 2019.
Gospodarzem spotkania była Gmina Stoszowice, członkowie i delegaci mogli skorzystać z gościnności Wójta Gmin Stoszowice Pawła Gancarza i zobaczyć jak rozwija się Fort Ostróg, którego nowy zarządca sprawił, że to miejsce stało się absolutnym obowiązkowym punktem dla turystów.

Fort Ostróg to magiczne miejsce z fascynującą historią. W okresie II wojny światowej był obozem jenieckim dla polskich oficerów. W 1940 roku, dokonali oni brawurowej ucieczki, której przebieg nadaje się na scenariusz hollywoodzkiego filmu.
Fort Ostróg w roku 1913 przebudowano fort na schronisko młodzieżowe, a pod koniec lat 30. na ośrodek szkoleniowy HJ. W latach 1939-41 funkcjonował tu Oflag VIIIB–obóz jeniecki w którym więziono wysokich oficerów Wojska Polskiego. Lata powojenne przyniosły postępującą dewastację fortu, który był systematycznie rozkradany.


Prezes STGGS Dorota Konieczna – Enozel obszernie przedstawiła gościom zakres działań zrealizowanych w roku 2019 (PODSUMOWANIE 2019).
Stowarzyszenie mocno rozwinęło swoją działalność, dzięki rozmowom o przystąpieniu do wspólnych projektów, kolejne gminy dołączyły do STGGS – są to Łagiewniki i Piława Górna.
Dzięki sukcesywnie realizowanym celom, rozszerzaniem i dbaniem o Sowiogórskie Trasy do narciarstwa biegowego każdego roku widać znaczny wzrost turystów, którzy zadomowili się w sezonie zimowym w Górach Sowich.
Zarząd Stowarzyszenia uzyskał absolutorium i choć 2020 rok jest pełen wyzwań, podejmujemy szereg działań mających na celu wzrost świadomości regionu, jego atrakcji, a także liczne akcje promocyjne.


Biuro STGGS