Podziemne Miasto Osówka

Podziemne Miasto Osówka to udostępniona do zwiedzania największa część zespołu podziemnych korytarzy i hal położonych w Górach Sowich. Korytarze powstawały w latach 1943 – 45 jako projekt Niemiec hitlerowskich, które najprawdopodobniej zamierzały umieścić tam część swojej produkcji broni. Według innych źródeł w części z nich znaleźć się miała kwatera Hitlera i dowództwa niemieckich sił zbrojnych. Projekt budowy podziemi nosił nazwę "Oberbauleitung Kriese".

   

  

W Osówce udostępniono ogółem 1700 m podziemnych tuneli i dwie duże budowle naziemne. W Podziemne Miasto Osówka oferuje w ramach zwiedzania m.in. centralny punkt dowodzenia naziemnego, rampy kolejowej, a w części podziemnej: opowieści historyczne, przepływ łodzią desantową, most wiszący, pokonanie zalanych chodników, drabina speleologiczna, liny, wykrywanie metali.

 

 

 

 

  

Hitlerowcy słynęli ze słabości do kilku rzeczy. Mieli niewątpliwą słabość do dzieł sztuki, które rabowali na podbitych terenach. Lubowali się w podejrzanym mistycyzmie, o czym świadczy choćby zamiłowanie do symboliki z różnych stron świata. I jakby na przekór owemu mistycyzmowi, byli jednocześnie zawołanymi scjentystami, potrafili często inwestować w pseudonaukowe projekty bliskie absurdu.

Wydaje się, że zbudowane przez nich kompleksy podziemnych budowli w Górach Sowich należą do realizacji dwóch ostatnich słabości: nadmiernej wiary w ludzki intelekt i jego produkty oraz uwielbienia dla mistycyzmu, magii, tajemniczości. Umieszczenie industrialnych konstrukcji we wnętrzu gór wskazuje być może na chęć spotęgowania jakichś energii dla prowadzonych w nich projektach. A może chodzi tylko o zwykłe zachowanie militarnej tajemnicy?

   

Jeśli zamierzacie wybrać się do Podziemnego Miasta Osówka, pamiętajcie, że to nie jest spacerek handlową galerią w sobotnie popołudnie. To prawdziwa przygoda. To przeżycie przeniesie Waszą wyobraźnię w czasy II wojny światowej. Zostaniecie wtajemniczeni w niecne plany hitlerowców, poznacie los biednych więźniów z Gross Rosen, którzy wykuwali korytarze i hale, poczujecie zapach podziemnej wilgoci, będziecie ryzykować przeprawami przez linowe mosty i pływać łodzią desantową. Wyprawa w korytarze Osówki, to nie kaszka z mleczkiem. To prawdziwa przygoda w ostatniej, największej i najbardziej rozbudowanej kwaterze Hitlera, jaka powstała na Dolnym Śląsku.

Podziemia Osówki to m.in. trzy sztolnie, z których najdłuższa ma ok. 450 metrów. Całkowita długość tuneli: 1700m. Szczególnie ciekawe są dwie duże budowle naziemne, zwane Kasyno (680m2) i Siłownia (900m2).

 

  

W połowie 1943 roku hitlerowcy rozpoczęli na terenie Gór Sowich realizację projektu o kryptonimie „Oberbauleitung Riese”. Według niepewnych danych historycznych – nie zachowały się dokumenty świadczące jasno o przeznaczeniu kompleksu podziemi w Górach Sowich – istniały dwa cele projektu. Po pierwsze chodziło o stworzenie kwatery dla wodza III Rzeszy Adolfa Hitlera. Po drugie o plan przeniesienia w Góry Sowie produkcji broni z zakładów w zachodniej części kraju, która często była bombardowana przez aliantów. Istnieją również opinie, że w halach Osówki i innych ciągów kompleksu Riese Niemcy planowali produkcję tajnych rakiet V1 i V2, a nawet bomby atomowej.

 

 

Podziemne Miasto Osówka - www.osowka.pl

 

Media