Komunikacja

Region Gór Sowich jest dobrze dostępny zarówno dla posiadaczy samochodów, jak i osób korzystających z komunikacji publicznej.

Ze stolicy Dolnego Śląska najłatwiej tutaj dotrzeć przez Świdnicę, Łagiewniki (kierunek Kłodzko) lub Wałbrzych. W pierwszym przypadku można skorzystać z drogi nr 382 w kierunku Dzierżoniowa lub bezpośrednio w góry drogą lokalną, poprowadzoną doliną Bystrzycy. Od strony Wałbrzycha dojedziemy w Góry Sowie trasą nr 381 wiodącą do Kłodzka, z której w Jedlinie Zdroju skręcamy w kierunku Walimia. Góry Sowie są dość mocno zalesione, jednak przecina je kilka dróg o ciekawych walorach widokowych. Do najciekawszych należą drogi przez przełęcze: Walimską (nr 383 z Walimia do Pieszyc), Jugowską (z Sokolca do Pieszyc), Woliborską (nr 384 z Woliborza do Bielawy) oraz Srebrną (nr 385 z Woliborza do Srebrnej Góry). Warto także wspomnieć o drogach prowadzących podnóżem gór, skąd rozpościerają się panoramy pasma, szczególnie ze wspomnianej wyżej drogi nr 381 z Wałbrzycha do Kłodzka. Komunikacja publiczna, w tym prywatna, kursuje ze Świdnicy, Wałbrzycha i Nowej Rudy, docierając do większości miejscowości.


1. KOLEJE DOLNOŚLĄSKIE - przy współpracy Stowarzyszenia Turystycznego Gmin Gór Sowich, Koleje Dolnośląskie poszerzyły swoją ofertę wygodnych przejazdów w Góry Sowie. W związku z faktem, iż pociągi Kolei Dolnośląskich dojeżdżają do Gór Sowich zarówno od strony północnej (linie D5 i D16), jak i południowej (linia D15), istnieje wiele możliwości atrakcyjnego spędzenia czasu w tym rejonie, z dogodnym dojazdem i powrotem z/do Wrocławia.

Przewoźnik przygotował ulotkę - mini przewodnik. Jest w nim wszystko, co potrzebne: rozkład jazdy obu linii kolejowych, mapa gór z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi MTB, lokalizacja i zdjęcia największych atrakcji w rejonie.

PRZEWODNIK - ULOTKA - do pobrania [PDF]

Planowanie podróży PKP - rozkład jazdy

 MOBILNY ROZKŁAD JAZDY

 

 


2. POLBUS PKS - W Góry Sowie łatwo dotrzeć ze stolicy Dolnego Śląska - Wrocławia, wykorzystując komunikację autobusową POLBUS PKS. Poniżej rozkład jazdy w formie pliku PDF.

- Tablica odjazdów z Dworca PKS we Wrocławiu [PDF]

Znajdź połączenie PKS za pomocą "e-podroznik.pl"

pobierz aplikację mobilną e-podróżnik.pl z google play

 


3. Komunikacja miejska - W obrębie Gór Sowich sprawnie można poruszać się komunikacją miejską zapewniającą kursy pomiędzy miejscowościami.

rozkład jazdy ZKM Bielawa - komunikacja w obrębie Bielawy, Dzierżoniowa, Pieszyc oraz miejscowości wchodzących w skład gmin

Dworzec Autobusowy Nowa Ruda - komunikacja w obrębie Nowej Rudy, Słupca, Przygórza, Jugowa

- Prywatna Firma Transportowa Smilebus - komunikacja w obrębie Nowej Rudy, Słupca, Przygórza, Jugowa

ZDKiUM Wałbrzych - komunikacja w obrębie Głuszycy, Walimia, Zagórza Śląskiego