Otwarcie wieży widokowej na Wielkiej Sowie

Urząd Miejski w Pieszycach poinformował o dacie otwarcia wieży widokowej na Wielkiej Sowie po remoncie.

Przygotowano z tej okazji wiele atrakcji.

Remont wieży widokowej na Wielkiej Sowie rozpoczął się w sierpniu 2021 roku. Zamknięto ją dla turystów, żeby przeprowadzić remont ścian zewnętrznych, stolarki okiennej, stropów żelbetowych, renowację stolarki drzwiowej, stopni betonowych i stalowych schodów, instalacji oświetleniowej i odgromowej oraz wykonanie tynków wewnętrznych. Prace miały zakończyć do maja 2023, ale termin ten został przesunięty przez warunki pogodowe.

- Obecnie trwają prace wykończeniowe, wkrótce wykonujący remont będzie demontował rusztowania i będzie można ponowie wieżę zobaczyć. Wykonawca ma jeszcze trochę czasu do ostatecznego terminu zakończenia prac, wkrótce wszystko będzie dopięte na ostatni guzik - zapowiada Sławomir Szel z Referatu Promocji Gminy Urzędu Miasta i Gminy w Pieszycach.

Remont kosztował ponad 800 tys. złotych. Prace dofinansowane zostały w ramach projektu "Czesko-polskie ścieżki do prehistorii, od Geoparku UNESCO po eozoik". Jest on współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020.

Kiedy wieża zostanie otwarta dla turystów?
- 16 lipca w południe. To jest data otwarcia wieży widokowej na Wielkiej Sowie i udostępnienia jej ponownie dla turystów - mówi Sławomir Szel.

Gmina przygotuje z tej okazji szereg atrakcji dla odwiedzających, a wejście na wieżę dla gości będzie bezpłatne.

Budowę Wieży na Wielkiej Sowie liczącej 1015 m n.p.m. zainicjowano w 1904 roku, była ona pomysłem Zrzeszenia Towarzystw Gór Sowich. Wieżę zaprojektował architekt Hennning, a budowę sfinansowano ze zbiórek pieniężnych w Dzierżoniowie i okolicy. Kamień węgielny pod budowę położono 1 lipca 1905 roku, a obiekt otwarto 24 maja 1906 roku. W 2016 roku na Wielkiej Sowie odbyły się uroczystości z okazji 110-lecia wieży widokowej. Większy remont obiekt przechodził m.in. w latach 2004-2006.

źródło: https://gazetawroclawska.pl/

Szczegóły niebawem: https://www.facebook.com/events/3614213755473173/

 

Media