Góry Sowie na jesień - Olga Tokarczuk i Robert Więckiewicz

Jesień to wyjątkowa magiczna pora roku, która daje znać, że przyroda powoli przygotowuje się do długiej zimowej pory. Przejście z lata odbywa się w momencie równonocy jesiennej i trwa do momentu przesilenia zimowego.

Pomimo obniżającej się temperatury powietrza, krótszych dni oraz stosunkowo dużego opadu atmosferycznego, to niezwykle urokliwa pora roku, nie bez przyczyny w Polsce często nazywana „złotą". Zmieniające kolor liście drzew tworzą malowniczy krajobraz w odcieniach żółci i czerwieni, który zachwyca, wzrusza i zachęca do refleksji.

Jesień w Górach Sowich to czas zmian w przyrodzie. W świecie zwierząt jest to okres gromadzenia zapasów przed kolejną zimą lub przenoszenia się do cieplejszych stref klimatycznych. Zmieniające kolor liście przygotowują się do opadu, a najgrubsze części zielone roślin ulegają zdrewnieniu. Wyjątkowe piękno jesiennej przyrody inspiruje do działań na rzecz jej ochrony. Jest to czas, w którym podejmowane są różne inicjatywy edukacyjno - informacyjne. Jedną z nich jest wspólne sprzątanie lasu. Do akcji organizowanej przez Nadleśnictwo Świdnica włączają się mieszkańcy z całego regionu i już od najmłodszych lat wiedzą, że miejsce śmieci nie jest w lesie.

www.wgorysowie.pl

Media