Bieg Tkacza 2019

Bieg odbędzie się 15 czerwca 2019 r. i jest to impreza jednodniowa odbywająca się w Pieszycach i na terenie Krajobrazowego Parku Gór Sowich.

Bieg odbędzie się 15 czerwca 2019 r. i jest to impreza jednodniowa odbywająca się w Pieszycach i na terenie Krajobrazowego Parku Gór Sowich. Biuro zawodów będzie zlokalizowane pod namiotami w Pieszycach, w Parku Miejskim  15 czerwca 2019 (sobota) i będzie czynne od 6:30 do 8:00.

Start oraz Meta Biegu będą zlokalizowane przy Biurze Zawodów

Zobacz trasę biegu.

Sobota 15 czerwca 2019 roku:

Godzina 6:30-8:00 – Otwarcie Biura Zawodów i odbiór pakietów startowych (Pieszyce – park miejski, wjazd od ul. Ks. E. Pagacza).

Godzina 9:00 – Start II BIEGU TKACZA – Pieszyce, park miejski.

Godzina 12:00-15:30 – Wydawanie posiłków dla Uczestników Biegu – miejsce: META

Godzina 15:15 – Zamknięcie trasy Biegu Tkacza

Godzina 15:15 – Ceremonia rozdania nagród i oficjalne zakończenie imprezy – miejsce: OKOLICE METY

Góry Sowie stały kiedyś tkactwem. Od XVI wieku w każdym tutejszym domu kręciły się wrzeciona i kręciły kołowrotki, a krosno było tak naturalnym wyposażeniem wnętrza jak piec i stół. Wydawało się, że tak już będzie zawsze. Ale historia potoczyła się inaczej. Chcemy Wam opowiedzieć o tych wydarzeniach i przypomnieć losy zbuntowanych tkaczy.

Wspólny, 30-kilometrowy bieg pod Wielką Sową, będzie dla nas dobrą okazją, żeby ta opowieść nie została zapomniana.

Co się tu wydarzyło?

W czasie rewolucji przemysłowej w XIX wieku, tkacze sowiogórscy pracowali już za głodowe pensje, a bogacili się na nich jedynie fabrykanci. Tymi najbardziej znienawidzonymi byli Zwanziger z Pieszyc (niem. Peterswaldau) oraz Dierig z Bielawy (niem. Langenbielau).

W 1844 roku przepełniła się czara goryczy. Tkacze spotykali się w przypałacowej karczmie i tam też przygotowali rewoltę. Powstanie Tkaczy Sowiogórskich miało miejsce 5 czerwca, ale już 6 zostało krwawo stłumione przez wojska pruskie. Fryderyk Engels uważał, że bunt ten ma znaczenie dla całego proletariatu i za jakiś czas wydarzenia te były już legendą wolnościowego buntu.

Inspiracja literacka i nie tylko

50 lat później niemiecki noblista Gerhart Hauptmann opisał wydarzenia pod Wielką Sową w dramacie „Tkacze” (niem. „Die Weber”).

Akt III dramatu Hauptmanna rozpoczyna się od  bardzo wiernego opisu sali wyszynkowej karczmy, z której wyruszyli zbuntowani tkacze. Tej samej, którą jako „Zielonego Małżonka” wydobywamy z zapomnienia.

Bo ta historia zafascynowała nas tak, jak Hauptmanna. Tak bardzo, że z szacunkiem dla historii odrestaurowaliśmy typowy dla regionu dom tkacki Dom Tkacza, a kilka lat później rozpoczęliśmy rewitalizację legendarnej karczmy “Zielony Małżonek”, z której zbuntowani tkacze ruszyli w kierunku Bielawy.

Bieg Tkacza

9 czerwca jest datą najbliższą wydarzeniom z 1844 roku i rocznicy śmierci noblisty.

Chcemy, aby w biegu wystartowali biegacze z Polski i Niemiec i pomogli nam opowiedzieć tę historię, wspólną dla Polaków i Niemców.

Bieg swoim patronatem objęli: Pani Dorota Konieczna -Enözel – Burmistrz miasta i Gminy Pieszyce oraz Pan Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Pobiegnijcie z nami 15 czerwca 2019 roku na malowniczej 35-cio kilometrowej trasie i pomóżcie podążyć za opowieścią. Czekamy w Górach Sowich.

 

----------------------

15 czerwca 2019 startujemy z Parku Miejskiego w Pieszycach, trasa biegu będzie 5 km dłuższa od ubiegłorocznej, początkowo biegniemy polną drogą z parku i dobiegamy do asfaltowej „Dorotki” łączącej Piskorzów z Rościszowem.

Dajemy duuużego susa przez rów i hyc na łąkę ( miejsce ubiegłorocznego startu/mety). Odcinek górski bez zmian.

Do zobaczenia!

 

http://biegtkacza.pl/aktualnosci/

GPX: http://bit.ly/2YTx5Aw

 

Media