Fort Ostróg po remoncie

Fort Spitzberg- Ostróg w Srebrnej Górze, w czasie II wojny światowej miejsce odosobnienia polskich bohaterów doczekał się pierwszego, historycznego  remontu!

Dzięki dotacji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z siedzibą we Wrocławiu, środkom nowego gospodarza- Muzeum Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia- oraz zaangażowaniu spółki Twierdza Srebrna Góra,  15 listopada 2018 roku zakończył się remont części muru szyjowego fortu.

Prace, które kosztowały blisko 90 000 zł  wykonała firma Edwarda Toczyńskiego i był wykonywane pod nadzorem Grzegorza Basińskiego z Twierdzy Srebrna Góra.

– Wykonawca miał bardzo trudne zadanie- kamienne fasady wymagały odbudowany w niektórych miejscach na grubości nawet 1 metra- mówi Marcin Ossowski, z muzeum które jest obecnie gospodarzem fortu.- Dzięki wykonanym pracom będzie można kontynuować zagospodarowywanie fortu na cele nowoczesnego muzeum.- dodaje.

Kolejne prace trwają- już za kilka dni rozpocznie się remont wewnętrznych fasad fortu, a nowi gospodarze liczą, że w 2019 roku uda się pozyskać dodatkowe  środki finansowe od Ministra Kultury i Dziedzictwa na dokończenie remontu całej fasady zewnętrznej.

Fort Spitzberg- Ostróg, jedno z samodzielnych dzieł obronnych twierdzy srebnogórskiej, wybudowano w XVIII wieku z inicjatywy i pod nadzorem Fryderyka Wielkiego. Obiekt powstał  na szczycie  góry Ostróg (627 m.n.p) w Górach Bardzkich. Później obiekt pełnił funkcję największego w Niemczech schroniska młodzieżowego, ośrodka szkolenia dla strzelców górskich i bazy szkoleniowej Hitlerjugend.

W czasie II wojny światowej w forcie zlokalizowano pierwszy,  niemiecki oflag karany dla polskich oficerów- więziono tu między innym  kontradmirała Józefa Unruga, generała Tadeusza Piskora, bohaterów szarży pod  Krojantami. Po II wojnie światowej fort pełnił różne funkcje- między innymi  bazy harcerskiej.

XVIII-to wieczna forteca, położona na szczycie wzgórza nie miała jednak szczęścia  do remontów-   prace ograniczano do prac porządkowych. Od stycznia 2018 roku fort ma nowego gospodarza- Muzeum Obrony Wybrzeża, które opiekuje się miedzy innymi Fortem Gerharda w Świnoujściu.

– Spitzberg, ze swoją wyjątkową historią ma szansę stać się wyjątkowym, nowoczesnym    miejscem edukacji historycznej. – mówi Jakub Kasiński, który w mundurze z okresu II Rzeczpospolitej oprowadza po forcie turystów.- .Miejscem gdzie będzie można dotknąć prawdziwej historii !

Obecne prace to pierwszy remont konserwatorski od 1913 roku

 

źródło: http://ziemiasudecka.pl/