Górski Bieg Tkacza 2018

Bieg odbędzie się 9 czerwca 2018 r. i jest to impreza jednodniowa odbywająca się w Pieszycach i na terenie Krajobrazowego Parku Gór Sowich.

Galerie zdjęć z biegu: https://www.facebook.com/biegtkacza/ 

 

Biuro zawodów będzie zlokalizowane pod namiotami na polanie w Rościszowie (Pieszyce) 9 czerwca 2018 (sobota) czynne od 6:30 do 8:00.

Start oraz Meta Biegu będą zlokalizowane przy Biurze Zawodów

Zobacz trasę biegu.

Sobota 9 czerwca 2018 roku:

Godzina 6:30-8:00 – Otwarcie Biura Zawodów Pieszyce-Rościszów (dokładne miejsce podamy do końca marca) i odbiór pakietów startowych.

Godzina 9:00 – Start I BIEGU TKACZA  Szczegółowe miejsce Startu zostanie wskazane przez Organizatorów.

Godzina 12:00-15:30 – Wydawanie posiłków dla Uczestników Biegu – miejsce: META

Godzina 15:00 – Zamknięcie trasy Biegu Tkacza

Godzina 15:15 – Ceremonia rozdania nagród – miejsce: OKOLICE METY

Godzina 16:00 – Integracja Uczestników Biegu oraz osób towarzyszących – OGNISKO NA POLANIE.

Góry Sowie stały kiedyś tkactwem. Od XVI wieku w każdym tutejszym domu kręciły się wrzeciona i kręciły kołowrotki, a krosno było tak naturalnym wyposażeniem wnętrza jak piec i stół. Wydawało się, że tak już będzie zawsze. Ale historia potoczyła się inaczej. Chcemy Wam opowiedzieć o tych wydarzeniach i przypomnieć losy zbuntowanych tkaczy.

Wspólny, 30-kilometrowy bieg pod Wielką Sową, będzie dla nas dobrą okazją, żeby ta opowieść nie została zapomniana.

Co się tu wydarzyło?

W czasie rewolucji przemysłowej w XIX wieku, tkacze sowiogórscy pracowali już za głodowe pensje, a bogacili się na nich jedynie fabrykanci. Tymi najbardziej znienawidzonymi byli Zwanziger z Pieszyc (niem. Peterswaldau) oraz Dierig z Bielawy (niem. Langenbielau).

W 1844 roku przepełniła się czara goryczy. Tkacze spotykali się w przypałacowej karczmie i tam też przygotowali rewoltę. Powstanie Tkaczy Sowiogórskich miało miejsce 5 czerwca, ale już 6 zostało krwawo stłumione przez wojska pruskie. Fryderyk Engels uważał, że bunt ten ma znaczenie dla całego proletariatu i za jakiś czas wydarzenia te były już legendą wolnościowego buntu.

Inspiracja literacka i nie tylko

50 lat później niemiecki noblista Gerhart Hauptmann opisał wydarzenia pod Wielką Sową w dramacie „Tkacze” (niem. „Die Weber”).

Akt III dramatu Hauptmanna rozpoczyna się od  bardzo wiernego opisu sali wyszynkowej karczmy, z której wyruszyli zbuntowani tkacze. Tej samej, którą jako „Zielonego Małżonka” wydobywamy z zapomnienia.

Bo ta historia zafascynowała nas tak, jak Hauptmanna. Tak bardzo, że z szacunkiem dla historii odrestaurowaliśmy typowy dla regionu dom tkacki Dom Tkacza, a kilka lat później rozpoczęliśmy rewitalizację legendarnej karczmy “Zielony Małżonek”, z której zbuntowani tkacze ruszyli w kierunku Bielawy.

Bieg Tkacza

9 czerwca jest datą najbliższą wydarzeniom z 1844 roku i rocznicy śmierci noblisty.

Chcemy, aby w biegu wystartowali biegacze z Polski i Niemiec i pomogli nam opowiedzieć tę historię, wspólną dla Polaków i Niemców.

Bieg swoim patronatem objęli: Pani Dorota Konieczna -Enözel – Burmistrz miasta i Gminy Pieszyce, Pan Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Pan Rolf Nikel – Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce.

Pobiegnijcie z nami 9 czerwca 2018 roku na malowniczej 30 kilometrowej trasie i pomóżcie podążyć za opowieścią. Czekamy w Górach Sowich.

 

https://www.gorysowie.org/index.php/kalendarz-imprez/68-i-bieg-tkacza?date=2018-06-09-00-00

http://biegtkacza.pl

Media