Wieża Widokowa Kościoła WNMP w Bielawie

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bielawie wybudowano w latach 1868-76 na miejscu starszej pod 500-letniej budowli sakralnej. Bryła i wnętrze kościoła charakteryzują się stylem neogotyckim. Autorem projektu był słynny wrocławski projektant budownictwa sakralnego Alexis Langer.


Niezwykła atrakcją turystyczną świątyni jest jej wieża. Wypiętrzająca się na wysokość 101 m, posiada cztery tarasy widokowe. Obecnie wieża jest trzecią co do wysokości wieżą widokową w Polsce. Do najwyższego punktu widokowego prowadzi 300 schodów. Z jego tarasu można podziwiać m.in. miasto Bielawa i pobliskie wypiętrzenie Gór Sowich. Punkty widokowe zaopatrzone są w sprzęt teleoptyczny.

 

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bielawie zbudowano w okresie rewolucji przemysłowej, w czasach „zmierzchu bogów”, w epoce wyjaławiającej się duchowości. A jednak przekraczając kruchtę świątyni wstępujemy w strzelistość gotyckich linii kreślonych w średniowieczu stąd do wieczności. Ascetyczna potęga architektury, energia uświęconego miejsca, tajemnica pojedynczych artefaktów – duchowa pokora.

Bielawska neogotycka świątynia, to miejsce religijnych praktyk i spotkań wiernych, ale także architektoniczny fenomen. Wieża tego kościoła mierzy sobie 101 metrów wysokości.

Obecnie jest to 69 co do wysokości wieża kościelna na świecie i 7 w Polsce. Natomiast jako udostępniona do zwiedzania wieża widokowa, plasuje się pod względem wysokości na 3 miejscu w Polsce! Od jej podstawy do najwyższego punku widokowego prowadzi - poprzez 3 tarasy widokowe - 300 schodów. Wspięcie się na górę to nie lada wyczyn. U góry jednak stajemy się widzami spektakularnych pejzaży, krajobrazów, panoram. Co więcej, do naszej dyspozycji pozostają jeszcze lunety.

 

Świątynia w Bielawie powstała w latach 1868-76, na miejscu starego kościoła w parafii notowanej w annałach najwcześniej w 1358 roku. Obiekt zaprojektował wrocławski architekt Alexis Langer, słynący na Dolnym Śląsku z projektowania cechujących się neogotyckim rozmachem kościołów i ciągów kamienic. Kościół pw. WNMP, to budowla trójnawowa, w formie krzyża. Wyposażenie wnętrza wykonano w stylu neogotyckim. Kościół posiada 30-głosowe organy z XIX wieku. Konsekracja świątyni odbyła się w 1892 roku. W czasach powojennych był wielokrotnie remontowany.