II Dolnośląskie Zawody w Sportowych Rajdach Konnych

W sobotę 30 lipca 2016 r., od godz. 7.00 w Przygórzu (gmina Nowa Ruda w Górach Sowich), odbywały się II Dolnośląskie Zawody w Sportowych Rajdach Konnych. Zawody będące kolejną z rund w cyklu Pucharu Polski, zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Gór Sowich „Pasjonat” wspólnie z Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda oraz z ich pomysłodawcami: Leszkiem Palczakiem, Karoliną i Andrzejem Sójka, którzy od lat uprawiają tę dyscyplinę jeździectwa.

Do Przygórza przyjechało łącznie 20 par (jeździec + koń), byli to zawodnicy z Polski, Czech i Słowacji. W sumie odbyły się trzy konkursy w klasach: L-20 km, P-40 km oraz N-80 km.

Na dystansie N-80 km wystartowało trzech zawodników ze Słowacji: Feras Boulbul na koniu Halima, którzy jako para będą reprezentować Słowację na Mistrzostwach Świata w Samorin we wrześniu tego roku oraz Simona Markova na Khamis i Charlotte Mlyncekova na Musafer. Czechy reprezentowała Sarka Prouzowa na Vic S. Niestety, nikt ze startujących nie ukończył najdłuższego dystansu. Słowacy zrezygnowali na drugiej pętli chcąc oszczędzić trudów swoim wierzchowcom na wymagającej trasie, a Czeszka doznała kontuzji w trakcie trzeciej pętli.

W klasie P-40 km wystartowało 7 zawodników. Najlepszy wynik uzyskała Monika Hemerling na Ghaz el Sahiba. Drugi był Mariusz Łupkowski na Mokka, a trzecie miejsce zdobyła Martyna Kamińska na klaczy Cesra. Konkurs ten ukończyli wszyscy zawodnicy.

W klasie L-20 km na starcie stawiło się 9 zawodników i wszyscy ukończyli zawody. Zwycięstwo przypadło Miłoszowi Gut, który dosiadał konia Wykus.

W imieniu organizatorów pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia zawodów na tak wysokim poziomie: przewodniczącej komisji sędziowskiej Eulalii Michalik, Beacie Szlezyngier-Jagielskiej – menager Sportowych Rajdów Konnych przy Polskim Związku Jeździeckim za pomoc w organizacji i sędziowaniu oraz Agnieszce Gutowskiej za pomoc przy sędziowaniu oraz ufundowane nagrody. Wszystkim sędziom i weterynarzom, nadleśniczemu Janowi Lenartowi, za objęcie honorowym patronatem zawodów oraz za udzielenie zgody na przeprowadzenie przejazdów na terenach Nadleśnictwa Jugów, Grzegorzowi Kołaczowi za zgody na przejazdy przez ośrodek „Przy Górze ” i specjalne skoszenie części pola na przeprowadzenie trasy, Marcinowi Stokłosie, który udostępnił teren ośrodka „Stary Młyn” na bazę zawodów, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Nowej Rudzie za wypożyczenie namiotów i sprzętu do nagłośnienia, Komendantowi Gminnemu OSP, Pawłowi Gargolowi oraz OSP Wolibórz za zabezpieczanie trasy, Firmie Platan z Dzikowca za serwisy na trasie, Szczepanowi Tyszce za pomoc w logistyce.

Odrębne podziękowania kieruję do sponsorów, którzy tak hojnie obdarowali zawodników nagrodami:

Stajnia rodziny Żakowskich – nagrody dla najmłodszych sportowców, Firma Pro Linnen – pasze, Zilco – sprzęt dla koni, Adrianna Mierzejewska, wójt gminy Nowa Ruda puchary i upominki oraz Firmie Vetos-Farma z Bielawy.

Za patronat medialny dziękuję redakcjom Tygodnika „Noworudzianin” oraz miesięcznika „Świat Koni”, która ufundowała 4 roczne prenumeraty dla zawodników. Telewizji Sudeckiej i Telewizji Kłodzkiej oraz portalom: Doba.pl • Dz-ow.pl • Klodzko24.pl

Do zobaczenia za rok na kolejnej edycji zawodów.

Źródło:www.pasjonat.org