Atrakcje turystyczne

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bielawie wybudowano w latach 1868-76 na miejscu starszej pod 500-letniej budowli sakralnej. Bryła i wnętrze kościoła charakteryzują się stylem neogotyckim. Autorem projektu był słynny wrocławski projektant budownictwa sakralnego Alexis Langer.
Niezwykła atrakcją turystyczną świątyni jest jej wieża. Wypiętrzająca się na wysokość 101 m, posiada cztery tarasy widokowe. Obecnie wieża jest trzecią co do wysokości wieżą widokową w Polsce. Do najwyższego punktu widokowego prowadzi 300 schodów. Z jego tarasu można podziwiać m.in. miasto Bielawa i pobliskie wypiętrzenie Gór Sowich. Punkty widokowe zaopatrzone są w sprzęt teleoptyczny.jego terenie lasu bukowego.

Zamek Grodno należy do najstarszych na Dolnym Śląsku. W dokumentach pierwsza o nim wzmianka pochodzi z 1315 roku i mówi o warowni jako własności księcia świdnicko-jaworskiego Bernarda. U schyłku tego samego stulecia zamek wraz z księstwem zostaje przejęty przez koronę czeską. W wieku XV Grodno odnotowany został jako siedziba kolejnych rabusiów napadających na okoliczną ludność i karawany kupieckie, a wśród nich Jerzy Mühlheim, a po nim ród Czetryców. Po rabusiach, zamek znalazł się pod rządami Macieja z Łagowa, który z zapuszczonej sadyby łotrów zostaje odnowiony i wzbogaca się o renesansowe części. Dwa wieki później zamek zostaje zniszczony przez wojska szwedzkie, a wreszcie opuszczony w 1774 roku zaczyna popadać w ruinę.

Wielka Sowa wznosi się na wysokość 1015m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Gór Sowich. Na Wielkiej Sowie stoi 25-metrowa wieża widokowa stanowiąca swoisty symbol tych gór. Wieża została wybudowana w 1906 roku na miejscu wcześniejszej drewnianej z lat 1885 – 1904. Powstała jako efekt panującego wówczas kultu pierwszego kanclerza Rzeszy Niemieckiej Otto von Bismarcka. Na świecie powstało aż 240 wież z tej samej inicjatywy.

Na wieżę wspinamy się najpierw schodami zewnętrznymi, okalającymi wieżę, które prowadzą do schodów znajdujących się wewnątrz. Osiągamy wewnętrzną kondygnację widokową z 14 oknami. Do górnej platformy prowadzi kolejne 21 stopni. Tam już znajdujemy się na wysokości 25m, skąd możemy podziwiać rozległe widoki na całe niemal Sudety od Karkonoszy po Masyw Śnieżnika, a w bezchmurne dni dostrzeżemy Wrocław.

Kalenica - szczyt Gór Sowich, wznoszący się na 964 m n.p.m. Na wierzchołku góry w 1932 roku postawiona została wieża widokowa. Wieża ma 20 m wysokości, a na górny taras widokowy prowadzi 70 schodów. Możemy z niej podziwiać przepiękne panoramy najważniejszych pasm górskich Sudetów oraz podwrocławskiej góry Ślęża. W pobliżu znajduje się rezerwat przyrody „Bukowa Kalenica” stworzony dla ochrony położonego na jego terenie lasu bukowego.

Podziemny kompleks militarny „Rzeczka” to udostępniona do zwiedzania część zespołu podziemnych korytarzy i hal położonych w Górach Sowich. Korytarze powstawały w latach 1943 – 45, jako tajny projekt Niemiec hitlerowskich, które najprawdopodobniej zamierzały umieścić tam część swojej produkcji broni. Według innych źródeł w części z nich miała się znaleźć kwatera Hitlera i dowództwa niemieckich sił zbrojnych. Projekt budowy podziemi nosił nazwę „Oberbauleitung Kriese”.

Kompleks „Rzeczka” to 500 m udostępnionych korytarzy z imponującymi halami kryjącymi najgłębsze mroki II wojny światowej: przy budowie kompleksu „Riese” od 1944 roku wykorzystywani byli więźniowie z KL Gross Rosen.

Srebrna Góra, nazywana Perłą Gór Sowich, uroczo położona we wschodniej ich części, na wysokości 400 – 600m n.p.m. wzbudza stały podziw u turystów.

Pierwsza informacja o miejscowości pojawia się w 1331 roku. Miejscowość aż do XVII wieku związana była z eksploatacją w Górach Sowich galeny, czyli rudy ołowiu i srebra. W 1536 roku otrzymała prawa miejskie. Po upadku górnictwa, mieszkańcy Srebrnej Góry zajmowali się tkactwem i handlem, co ułatwiał im fakt położenia na Przełęczy Srebrnej, jednej z bram między Czechami a Śląskiem. Kolejne zgoła sto lat powodzenia i rozwoju wynika z faktu budowy i funkcjonowania Twierdzy Srebrna Góra. Po jej zamknięciu w 1867 roku, srebrnogórzanie utrzymywali się głównie z turystyki. I tak jest do dzisiaj.

Ruiny warowni Rogowiec to pozostałość po najwyżej w Polsce położonym zamku rycerskim. Położone są na skalistej górze Rogowiec na wysokości 870m n.p.m. Zamek ufundowany został w XIII wieku przez księcia piastowskiego Bolka I Świdnickiego, zwanego również Srogim. Sto lat później – w 1392 roku - warownia przechodzi pod panowanie czeskie. Niespełna 30 lat później Dolny Śląsk staje się obszarem walk w wojnach husyckich. W roku 1420 zamek zdobywa Franz von Pogorell, rycerz rozbójnik, a dziewięć lat później ród Schelllendorfów, którzy łupią okoliczne wsie i karawany kupieckie długo po zakończeniu wojen. W 1483 roku na rozkaz króla czeskiego Macieja Korwina zamek zdobywa Georg von Stein i wysadza go powietrze. Dzieła ostatecznego zniszczenia w kolejnych latach dokonują miejscowi chłopi, którzy rozbierają większość murów zamku jako materiał budowlany.

Podziemne Miasto Osówka to udostępniona do zwiedzania największa część zespołu podziemnych korytarzy i hal położonych w Górach Sowich. Korytarze powstawały w latach 1943 – 45 jako projekt Niemiec hitlerowskich, które najprawdopodobniej zamierzały umieścić tam część swojej produkcji broni. Według innych źródeł w części z nich znaleźć się miała kwatera Hitlera i dowództwa niemieckich sił zbrojnych. Projekt budowy podziemi nosił nazwę "Oberbauleitung Kriese".

W Osówce udostępniono ogółem 1700 m podziemnych tuneli i dwie duże budowle naziemne. W Podziemne Miasto Osówka oferuje w ramach zwiedzania m.in. centralny punkt dowodzenia naziemnego, rampy kolejowej, a w części podziemnej: opowieści historyczne, przepływ łodzią desantową, most wiszący, pokonanie zalanych chodników, drabina speleologiczna, liny, wykrywanie metali.

Pieszyce to ponad 9-tysięczne miasto położone u stóp Gór Sowich. Jego historia w ostatnich wiekach związana była, potem z tkactwem, a od czasów rewolucji przemysłowej z przemysłem włókienniczym. Ta pięknie położona miejscowość posiada wyjątkowe zabytki architektury, między innymi w postaci świątyń: św. Jakuba oraz św. Antoniego.

Najstarsza część kościoła św. Jakuba – prezbiterium – pochodzi z XIV wieku, do którego w 1525 roku dobudowano wieżę. Kościół przebudowany był w XVIII i na początku XX wieku. Obok części gotyckiej wyraźne są w nim – poprzez zespoły nagrobków - wpływy renesansowe i barokowe. Kościół św. Antoniego powstał w latach 1871 – 75. Wykonany został w stylu neogotyckim na planie krzyża łacińskiego, trójnawowy z transeptem. Wnętrze zaprojektowano w układzie halowym, z oddzielonym prezbiterium. Kościół prześwietlony jest wieloma witrażami. Świątynia w swym wnętrzu ukazuje piękno i kunszt stylu gotyckiego.

Muzeum Ziemi Sowiogórskiej mieści się w zaadaptowanym byłym kościele ewangelickim p.w. Błogosławieństwa Pańskiego w Ludwikowicach Kłodzkich. Jest to miejsce, w którym ukazane są wytwory wielowiekowej kultury i historii Gór Sowich. Jest to zarazem miejsce żywe, przestrzeń, w której odbywają się koncerty, prelekcje, spotkania autorskie. Tutaj poznamy w sposób przekrojowy tradycje i styl życia byłych i obecnych mieszkańców tych przepięknych terenów.

Leśniczówka „Domek Myśliwski”, to XIX-wieczne zabudowanie przetransportowane z górskich lasów po II wojnie światowej. Obiekt służy obecnie za centrum kulturalne - Jodłownika. Wieś Jodłownik w źródłach pisanych datowana jest po raz pierwszy w 1500 roku. Dzisiaj jest to jedna z typowych wsi łańcuchowych, które spotykamy w całym paśmie Sudetów. Zaciszna, uroczo ukryta u stóp Gór Sowich miejscowość przyciąga malowniczymi pejzażami, czystym górskim powietrzem i zaciszem wiejskiego spokoju.

Historia Zamku w Owieśnie rozpoczyna się w XIII wieku. Wówczas to niewielką warownię ufundowali tu Pogorzelowie, ród, z którego wywodziło się wielu kasztelanów grodów Dolnego Śląska. Obiekt zbudowany został na planie koła z dominującą bryłą wieży warownej. Zamek otoczony był fosą. W XVIII w. nadano mu barokowy wygląd, wzbogacony o duży park zamkowy z bramami wjazdowymi, posągami, fontanną. Do naszych czasów przetrwały ruiny, którymi od 2003 roku zarządza Fundacja Zamek Chudów. www.zamekchudow.pl

 

Twierdza Srebrna Góra jest największą górską twierdzą Europy. Położona na wysokości ponad 600m n.p.m. zachwyca rozmachem i architektoniczną specyfiką architektury militarnej z przełomu XVIII i XIX wieku. Zbudowana została w latach 1765 – 1777. Jako jedyna z okolicznych twierdz (Nysa, Kłodzko) nie poddała się wojskom napoleońskim podczas kampanii 1807 roku. Zamknięta dla celów militarnych w 1867 roku.

Dzisiaj Twierdza Srebrna Góra jest jedną z największych atrakcji Gór Sowich. Działający pod zarządem Fortecznego Parku Kulturowego obiekt jest świetnie przygotowany na przyjęcie turystów. Zwiedzanie fortyfikacji, spotkanie z żołnierzami zrekonstruowanego regimentu Infanterie - Regiment von Alvensleben, strzelanie z karabinów skałkowych i salwy armatnie, to tylko niektóre z atrakcji oferowanych przez to wyjątkowe miejsce.Jedną z mocniej zaznaczających się miejscowości na mapie atrakcji Gór Sowich jest wieś Bożków, notowana w annałach po raz pierwszy w 1348 roku. Jednym z powodów, dla których warto zajrzeć do tej wsi jest kościół parafialny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Jedną z mocniej zaznaczających się miejscowości na mapie atrakcji Gór Sowich jest wieś Bożków, notowana w annałach po raz pierwszy w 1348 roku. Jednym z powodów, dla których warto zajrzeć do tej wsi jest kościół parafialny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

Kościół został zbudowany w latach 1704-1708. Jego fundatorem był hrabia kłodzki Johann Ernst von Götzen. Okazała bryła kościoła reprezentuje barok śląski. We wnętrzu bogate barokowe elementy. Uwagę w kościele zwraca ambona w kształcie łodzi z postaciami św. Piotra jako sternika i dwóch rybaków wyciągających sieci, którą prawdopodobnie wykonał mistrz Ludwig Wilhelm Jaschke. Na przykościelnym cmentarzu warto zwrócić również uwagę na mauzoleum rodziny von Magnis, właścicieli dóbr w Bożkowie. 

Atrakcje turystyczne Bielawy

• Park Krajobrazowy Gór Sowich,
• wieża widokowa na Górze Parkowej,
• wieża widokowa na Górze Kalenica,
• zalew na OWW "Sudety",
• kościół w stylu neogotyckim z trzecią co do wysokości wieżą w Polsce,
• krzyże pokutne,
• pomniki przyrody drzewa.